Home Napište nám   velikost textu
 | Oddělení montáží  | Oddělení slaboproud  | Telefon . systémy  | Ke stažení  | Kontakt  | Reference  |
 
Oddělení montáží
   
Optické kabely
Telefonní kabely
Zemní kabely
Hledat
 
V telekomunikacích
jsme
 
Optické kabely     
Optické kabely obsahují optická vlákna, přes které se data přenáší. Viditelné světlo se šíří velmi rychle a proto umožňuje velmi rychlý přenos dat. Přenášená číslicová data v optických kabelech můžeme reprezentovat pomocí světelných impulsů - přítomnost impulsu může představovat např. logickou 1, zatímco jeho nepřítomnost logickou 0. Pro praktickou realizaci potřebujeme ovšem celý optický přenosový systém, složený ze zdroje, přenosového média a přijímače.
 
Optické kabely jsou principálně dvou typů – jednovidové (single mode) a vícevidové (multimode).

Vlákno má dva základní parametry, dané číslem uváděným u popisu typu kabelu. U multimodového je to buď 62,5/125 nebo 50/125 (i když ten se v nových instalacích dnes již prakticky nepoužívá), u singlemodového je to 9/125. Jde o to, že vlákno je vlastně tvořeno dvěma typy materiálu, jejichž přechod působí odraz paprsku, jenž se vláknem přenáší. První číslo je tedy průměr jádra, ve kterém je paprsek přenášen a druhé číslo je průměr obalu, který zajišťuje přechodový efekt působící odraz a zároveň i určitou část mechanické stability vlákna. V multimodovém kabelu je možné přenášet poměrně velké množství modů paprsků (tzv. vidy). Tento typ je ovšem náchylnější na disperzi (tj. deformaci) signálu a tím omezuje jak maximální délku, tak i přenosovou kapacitu.
 
Siglemodové vlákno přenáší pouze jeden mod (vid), jehož disperze je minimální – z toho vyplývá použitelnost na podstatně větší vzdálenosti a vyšší frekvence signálu (a tím i přenosová kapacita).